kolczyki ze stali szlachetnej

Kolczyki ze stali szlachetnej – biżuteria jutra

Elegancja biżuterii wynika nie tylko z pięknego kształtu, ale i wysokiej jakości materiału – trwałego, i niewymagającego wielu zabiegów, by utrzymać jego przyjemny dla oka wygląd. Wbrew pozorom nie musi to być złoto ani srebro – bardzo  zadowalającym wizualnie, a zarazem praktycznym wyborem może być stal.

Kolczyki ze stali szlachetnej – biżuteria jutra

Materiały szlachetne, to te, na których można polegać. Długo utrzymuje się ich elegancki wygląd, nie odkształcają się, i są bezpieczne dla zdrowia. W przypadku kolczyków, które mogą zostać włożone w świeżo przekłute uszy, jest to szczególnie ważne – muszą być wykonane z materiałów antybakteryjnych, nietoksycznych i nieuczulających. Najlepszą propozycją na początek jest więc stal chirurgiczna.

W czym stal jest lepsza?

Każdy metal ma swoje plusy i minusy. Czyste srebro i złoto nie rdzewieją i mają przyjemny kolor, za to są bardzo miękkie, więc łatwo się ścierają lub wyginają. Żeby stały się twardsze, trzeba je zmieszać z mniej szlachetnymi metalami, a wtedy zaczynają ciemnieć, i wymagają regularnego czyszczenia. Z kolei czyste żelazo jest wytrzymałe, ale szybko rdzewieje, dlatego łączy się je z metalami, które zabezpieczają je przed szkodliwym wpływem wody i tlenu. Istnieją różne rodzaje stali – poczynając od zwykłej stali węglowej – która wprawdzie jest twardsza od żelaza, ale łatwo ulega korozji – poprzez stale nierdzewne, kwasoodporne, aż po szlachetne, które są twarde i sprężyste, a przy tym odporne na różnorodne czynniki chemiczne jak metale szlachetne.

kolczyki ze stali chirurgicznej

Biżuteria ery kosmicznej

Stal chirurgiczna jest łatwa w obróbce, i doskonale się prezentuje. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości – wystarczy co jakiś czas przetrzeć wykonane z niej przedmioty ściereczką, by wyglądały jak nowe. Kolorem niemal nie różni się od srebra, i może być platerowana złotem, przy czym, dzięki unikalnym właściwościom chemicznym stali, warstwa złota utrzymuje połysk w warunkach, w których lite złoto z domieszkami matowieje lub ciemnieje. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to materiał, używany w chirurgii, ze względu na jego wytrzymałość i bezpieczeństwo stosowania. Nadaje się do wytwarzania narzędzi chirurgicznych, elementów protez, czy metalowych elementów, używanych do łączenia uszkodzonych kości. Wymaga to bardzo niskiej zawartości pierwiastków, wywołujących alergie. Właśnie dzięki temu kolczyki ze stali chirurgicznej mogą być noszone codziennie, przez długi okres czasu, przy różnych okazjach, i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia. 

Stalowy szyk

Stal chirurgiczna w niedościgniony sposób łączy zalety tradycyjnych materiałów szlachetnych i najnowocześniejszych osiągnięć technologii.

  • Jest odporna na zarysowania i ścieranie,
  • Może mieć różnego rodzaju wykończenie: lśniące, matowe, lub satynowe,
  • Nadaje się do noszenia podczas uprawiania sportów czy kąpieli,
  • Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, i odpornością na szkodliwe czynniki chemiczne,
  • Nie szkodzi zdrowiu,
  • Jest zauważalnie tańsza od bardziej tradycyjnych materiałów.

Dzięki tym właściwościom często jest wybierana zarówno przez producentów artykułów luksusowych, takich, jak markowe zegarki albo biżuteria ze stali szlachetnej Vezzi – mocna i oryginalna jednocześnie. W kolczykach ze stali szlachetnej można wyglądać elegancko i szykownie, nie rezygnując z własnego stylu i nowoczesności.